Vatandaşı Tarafından Sevilmek Suç mu?

“The new caudillos are on the rise”

“The fall of the Berlin Wall in 1989”

“These new caudillos have little respect for individual rights”

“Washington and Europe ignore them at their own risk”

“Recep Tayyip Erdogan in Turkey, Nicolas Maduro in Venezuela, Viktor Orban in Hungary, Vladimir Putin in Russia”

“opponents arrested and jailed”

Henri J. Barkey, The American Interest’de çıkan son makalesine bu vurgularla başlamış. Günümüzde makale okur yazarlığının, başlıklardan ibaret kaldığını, sosyal medyada 100 makalenin 59’unun içeriği hakkında bilgi sahibi olunmadan paylaşıldığı bilinen gerçek. Mr Barkey de, etkin yazılarını kullanırken, bu bilgilerin farkında olduğu aşikar. Bu sebeple, Mr Barkey’in makalesini değerlendirmek istedik.

Henry J Barkey, 4 dünya liderini göz önüne sunmuş. 206 ülkenin arasından seçilmiş olan bu liderlere, Barkey’in yakından tanıdığını düşündüğüm Mısır lideri Sisi’yi de koyarak bir genel değerlendirme yaparak, bu makalenin temelsizliği hakkında fikir vermek istedim.

makalenin temelsizliği hakkında fikir vermek istedim.

Mr Barkey, göz önüne getirdiği ve totaliter, rakiplerini elimine etmek için her fırsatı değerlendiriyorlar etiketini yapıştırdığı 4 liderin benzerlikleri var. İniş çıkışlar görünse de, kendi ülkelerinde popüler olan, en yakın rakibi %20 ler civarında ülkelerinde tercih ediliyor olmaları.

Kendilerinin %50 veya daha çok popüler ve güvenilir olmalarının yanında, ABD ile olan ilişkilerinin de benzerliği, sorgulanması gerekmektedir. Dünya gündemini belirleyen ABD, Mr Barkey’in hedefine koyduğu bu 4 ülke lideri ile iyi geçinemediği bir gerçek.

Barkey’in makalesinde yer vermediği Mısır lideri Sisi, tek aday ile sandığa gitmişti.Ancak seçim takvimi açıklandığında bir çok rakibi mevcuttu. Seçim takvimi ilerlerken yarışta sadece Sisi girebildi; son saniye adayını saymazsak elbette.

Mr Barkey’in yorumunu bir kenara bırakacak olursak, bahsedilen 4 liderin günahlarının, halklarınca seviliyor olmaları ve ABD çıkarlarına hizmet etmiyor olmaları olsa gerek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s