İçimdeki Kurt

Kelime oyunu gibi: Descartes 👉 Kant 👉 Comte 👉 kurt. İlk kelimeden son kelimeye ulaşmak; her seferinde bir harf değiştirerek anlamlı kelimeler türeterek üstelik.

Yukarıdaki sıralamanın başına Şüphecilik ve Spinoza da yakışabilir. Tam emin değilim.

Ortak noktalarıbunların doğru bilgiye ulaşma çabası. Takdire şayandır. İnanılmazdır. Bilhassas Spinoza gibi, Descartes gibi daha işin başındaki olanlara. Yani yapılmayanları yapanlara tebriklerimizi göndermeliyiz; her ne kadar uçurumun kenarında dolaşsalar da: Bir feylesof’un da itiraf ettiği, ama gereğini yapmadığı, insanın manevi yönünün olduğu, bunun maddede olmadığı ve bu yönlerin de ve hatta gerekli olduğu şey

Allah  var diyiverse, Kur’an’î olacak; şüphe ederek, yani düşünerek doğruya ulaşmak.

Kopyala/Yapıştırcı gençlik ve hâlâ o dönemde takılıp kalmış herifler, bi dolu güzel (?) söz paylaşıp takdir edilmek istemekteler. Bunların bir kısmı uydurma. Aklıevvellerin uydurdukları veyahut def-i hacet ettikleri laflar, tehlikeli. Gereksiz.

Siyasî kayguyla belli bir hedef için yapılan uydurmaların haddi hesabı yok. Hayatımızdan çıkaröanın, bitirmenin imkân ve ihtimali yok. Tıpkı Twitter‘da olur olmaz küfredenler gibi. Engelle engelle bitmiyor. En iyisi görmezden gelmek.

Demem o ki, Hak Subhânehû’nun bizden istediği düşünmemiz.O, yolumuza sayısız işaret bırakmış, sayısız. Onları takip edip doğruya ulaşmaya çalışma çılgınlık. Yiğitlik falan değil. Filozofların yaptığı gibi, her şeyi önce ret edip başlamak, akılcılık değil. Bu, uçaktan paraşütsüz atlamaya benziyor. Yolda yenisi yok.

Vesselâm. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s